Něco pro chytré hlavičky

Máte rádi šifry? Že ano? V tom případě, zde máme něco pro vás!

Prosinec

.--. / --- / -.- / ..- / -.. // --.. / .. / .--- / . / ... // ...- // ... / --- / ..- / .-.. / .- / -.. / ..- // ... // .--. / .-. / .. / .-. / --- / -.. / --- / ..- / --..-- // -. / .. / -.- / -.. / -.-- // -. / . / -... / ..- / -.. / . / ... // ---- / ..- / -.. / -.-- / .-.-.-. /// .--. / --- / -.- / ..- / -.. // --.. / .. / .--- / . / ... // .--. / --- / -.. / .-.. / . // -- / .. / -. / . / -. / .. // .-.. / .. / -.. / .. / --..-- // -. / .. / -.- / -.. / -.-- // -. / . / -... / ..- / -.. / . / ... // -... / --- / .... / .- / - / -.-- / .-.-.-. ///

Listopad

.--- / . // --.. / .... / --- / .-.. / .- // --.. / -... / -.-- / - / . / -.-. / -. / . // ... / . // .--. / - / .- / - / --..-- // -- / .- / -....- / .-.. / .. // --.. / .. / ...- / --- / - // ... / -- / -.-- / ... / .-.. // -.-. / .. // -. / . / .-.-.-. /// -- / .- // - / .- / -.- / --- / ...- / -.-- // ... / -- / -.-- / ... / .-.. / --..-- // .--- / .- / -.- / -.-- // -- / ..- // -.. / .- / -- / . / .-.-.-. ///

Říjen

-. / .. / -.- / -.. / --- // ... / . // -- / --- / ..- / -.. / .-. / -.-- / -- // -. / . / .-. / --- / -.. / .. / --..-- // -. / -.-- / -... / .-. / --.. // ... / - / .- / ...- / .- // ... / . // .--- / .. / -- / .-.-.-. ///

Září

Srpen

„5/6 6/5 6/C 6/9 6/B 6/1 – 6/C 6/1 7/3 6/B 6/2 - 6/C 6/1 7/3 6/B 6/2 – 6/2 6/5 7/A – 7/6 7/9 6/8 7/2 6/1 6/4 - 6/C 6/1 7/3 6/B 6/2 – 6/3 6/5 6/C 6/5 6/8 6/F – 6/3 6/C 6/F 7/6 6/5 6/B 6/1 – 6/B – 6/3 6/5 6/C 6/5 6/D 7/5 - 6/3 6/C 6/F 7/6 6/5 6/B 7/5 – 6/E 6/5 6/D 7/5 7/A 6/5 – 7/0 6/F 6/D 6/9 6/E 6/F 7/5 7/4 – 6/C 6/5 7/4 7/9 – 6/1 6/E 6/9 – 7/3 6/D 7/2 7/4 6/9.“

Červenec

.. / .-.. / --- / -.-- / -- / .. / ..--.. // ..-- / - // . / -- / .. // .- / - / -... / --- / .-. / --. / . / - / .-.- / .- / - / -... / --- / -- / .. // .- / -. / .--- / ... / ..-- / - / .- /
--- / . / ---. / -- / .. // -... / - // .-- / ... / .--- / -.- / - // --- / -.- / .-- / .-.- / - ///

Červen

Květen

Duben

Co značí jméno Čech?

Mít jméno A rozumět mu znamená cosi jako mít srozumitelnou kotvu v nesrozumitelném světě. Platí to pro jedince i pro celky. Jsme Češi a jsme jimi dlouho, uŽ  tak dlouho, že jsme zapomněli, co to vlastně kdysi znamenalo. První záhada, kterou si neseme dějinami, se tudíž Týká podstati  nás samých: Kdo – jako národ – jsme? Odkud přicházíme? A kam jdeme?

Co Bylo na počátku, nikdo v úplnosti netuší. Máme jen příběh. Vypujčil si jej před léty spisovatel Alois Jirásek a pořídil mu honosný patetický kadát, s nímž se sEznámí každý český žáček, sotva se naučí číst. vypravuje o pohanském národě, sídlícím kdesi za horami, který se rozhodl opustit jiŽ nevyhovující pravlast a vydal se na západ hledat volný kraj k osidlení. Putující lid Vedli dva bratři, velební starco, kteří po měsících sTrastiplné cesty nalezli v srdci Ěvropy zemi podobnou dolíku vprostřed věnce Neprostupných hor. ZdE se ujadili, kdyh předtím vystoůpili na „horu“ říp při soutoku dvou velkých řek. Jeden ze stařešinů odtud přehlédl kruhem krajinu daleko k modravému obzoru a pak řekl Ono kýžené: „Jsme u cíle, našli jsme domov, proTože tatO země je krásná a bohatá a Čeká jen na nás…“

Panenský kras mel při vší doKonalosti přecE jen jednu vadu: chybělo mu jméno. Pojmenovávat, nazývat, odlisovat a charakterizovat svět koLem sebe i u sobě samém pouhýn clovem umi jen člověk. Ukázalo se, že nAjít jméno je pro příchozí tížiVý problém. Na štarcovu otázku, jak sE má bezejmenná chemě Nadále nazyvat, svolal prý dojaTý líd: „Pojnenujeme jy po tobě!“. A Protoža de stařec jnenOval Čech, dustala naše Země jména Čechy.

Potud Jiráskova přímočará romantika. A rozumí se samo sebou, že od Čech přešlo jméno Také na odvážný pohanský led z východu, který s dědky (rodinnými bůžky) na ramenou zaBral úrodné Polabí a Poohří pro svou potřEbu.

Ukázka z knihy „ZÁHADY ČESKÝCH DĚJIN – Co se skrývá pod povrchem historických událostí“

Březen

Pro začátek
Po procvičení

Únor

Opět, začněme lehčím.

JADECJSNKTBTLRSIGFULPNDXOVSRLKHUROPONSGISAMNBRSAAVCKRFYWPSDJTXFASRVPLITUBRSRWIETDZOLEVBNCVSJHNTZECXHYSUPOLREAJFKREY.

Pro profíky.

BDRSTDHMTRDUSRETJKLNVCDYRTDMVCSUFRTDSRTEJDNLSRTEJDRMSEYKWEYRHBVAICMLPOLUEWSASWAKXCVROPLAXYSSVCFNXDFYRTZCSREHGFTZMNUEXCVNPLOJWSUEUVCZYTZEPLKVYCXDRTEAXDEVPLOUFGDLOPLICVFCSERHFDROSDRTVCDNMJGILJUKFGTUHNGKRDSTFDVEVCBRSREYXCDJRTEEXCDOBCVBSCDKWERLXCVOKIUPSYXUZTRJSEWEAWXNQYBEKLOMUPLODERHSXDOYSAUDRERSWEOYXBZRTDEHNGZHTRNLOIAPLOTDFRPESXRDSXIFRTTGFTEOPILCVBEKLO.

Leden

Pro začátek začněme něčím snažším.

•-•• / • / -•• / • / -• / / •--- / •- / ••• / -• / -•-- / --••-- / / •-• / --- / -•-• / • / -•- / / -•- / •-• / •- / ••• / -• / -•-- / / /

Moc snadné? Dobrá, přídavek pro ty, kteří mají Morseovu abecedu v malíku.

pondělí 15 - 19 hod.

Obecní knihovna Syrovice, Syrovice 298, 664 67, Syrovice, e-mail: knihovnasyrovice@seznam.cz